cevap 1:

Deneyim ve pratik, genellikle.

İçgüdü genellikle daha önce karşılaştığımız bir şeyin bilinçaltı olarak tanınması meselesidir. Ya da daha önce karşılaştığımızı düşünün.

Belirli bir durumda ne kadar fazla deneyim yaşarsanız, içgüdünüz o kadar güçlü olacaktır.

Tabii ki, bu kişisel önyargı ve içgüdünün örtüşebileceği anlamına gelir. Örneğin, belirli bir gülümseme ile tanıdığınız her erkek size veya belirli bir şekilde giyinen her kadın size ihanet ettiyse, içgüdüleriniz o gülümsemeyle veya bu giyinme tarzıyla karşılaştığınızda borulaşır.

Fakat bu içgüdü de duruma özgüdür. Fiziksel tehlike ve saldırı riski konusunda güçlü içgüdüleri olan biri, onları çok sayıda kavga ve tehlikeli durumda geliştirmiştir. Conmen için güçlü bir içgüdüsü olan biri, onları çok sayıda conmen etrafında geliştirerek geliştirdi.

Eğer sadece birkaç siyah insan ya da trans insan ya da hristiyan olduysanız ya da sadece çok sınırlı durumlarda onların çevresinde olduysanız, içgüdüleriniz kişisel yanlılıktan büyük ölçüde etkilenecektir.

Peki nasıl emin olunur?

  1. kendinizi çok çeşitli durumlara koyun ve içgüdünüzün kendinizi çok çeşitli insanlara nasıl tanıttığını ve içgüdünüzün nasıl yaptığını görün

Sonunda, niçin yerleşik önyargı ve neyin içgüdü olduğunu söylemeyi öğreneceksiniz. Ve sonuçta içgüdüleriniz, önyargınızı şekillendirmiş olabileceği erken, daha önce kaldırılmış deneyimlerden daha doğru ve daha az etkilenecektir.