DNA'mız ve şempanzelerimiz arasında yaklaşık% 1 fark varsa, insanlarda tek tek DNA arasındaki ortalama fark nedir?


cevap 1:

"% Benzeri" demeye çalışmak gerçekten zor. Her çok hücreli organizmanın sahip olduğu genler vardır. Bunları içeri alabilir miyiz? Teknik olarak farklı olan ancak aynı proteini üreten genler ne olacak? (DNA-> Amino asit dönüşüm sözlüğünün birçok eş anlamlısı vardır).

Diyelim ki her biri 100 baz uzunluğunda iki genimiz var. Siz ve ben bir genin ilk baz çiftinde farklıyız, yani kan grubu O var ve kan grubunuz B var. Genomlarımız% 50 benzer (ikiden biri gen) veya% 99 benzer (99 baz çifti 100)? Ya bir şey yapmayan başka bir yüz baz çiftine eklersem, bunlar sadece dolgu maddesidir. Hala% 99 benzer miyiz (100 üzerinden 99 işlevsel temel) veya sadece% 49 benzer (200 üzerinden 99 temel)?


cevap 2:

% 1 tahminini aldığımdan emin değilim, ama elimizde sadece tahminler var. Bunun nedeni, şu andaki beygir DNA sıralayıcılarımızın aslında herhangi bir insan veya şempanze genomunun% 100'ünü kapsamamasıdır. Sadece bir alt kümeyi kapsar (2016 başında) ve genellikle yapısal varyasyonu kaçırırlar. Dikkatle araştırılmış insan referans genomlarımızda bile eksik parçalar var. Sıralayıcılar% 100, tamamen aşamalı olana kadar, ne kadar farklı olduğumuzu gerçekten bilmiyoruz.

Yapısal çeşitlilik gerçekten ilginç. İki kişi aynı genlere sahip olabilir, ancak onları biraz farklı pozisyonlarda tutabilir veya bir kromozom üzerinde yeniden sıralanabilir ve bu da onların ifadelerini veya işlevlerini etkileyebilir. Genler aynıysa ancak farklı davranıyorsa, bu farkı bir yüzde olarak nasıl açıklarsınız?