Hindistan'da yasama meclisi ile parlamento arasındaki temel fark nedir?


cevap 1:

Hemen hemen her modern demokratik Devletin / Ulusun beklenen üç ana işlevi vardır: Yasaların yasalaştırılması, çerçevelenen yasa ve politikaların yürütülmesi, yürütülmesi, yasaların yasallığının belirlenmesi ve politikaların yürütülmesi. Bu, bir devletin gücünün tek bir birey / beden / varlık / diktatörle dayanmaması gerektiğini ima eden modern güçler Ayrılığı kavramına dayanmaktadır; fakat bunun yerine üç temel işlev bölünmeli ve üç farklı organa ayrılmalıdır. Bu, bir kişide güçlerin yoğunlaşmasını ve daha sonra güçlerin ya da diktatörlüğün gasp edilmesini önlemek içindir.

Yani Yasama, Devletin yasaları yürürlüğe koyan organı / organı / birimi anlamına gelir. Bazen yasama organı, daha ileri uzmanlaşma / dengeleme / hatalı mevzuatın kontrolü olarak verilmesi için iki alt birime ayrılır; Bu organa farklı ülkelerde farklı isimler verilmiştir. Hindistan'da Parlamento olarak adlandırılır, ayrıca iki eve / alt birime ayrılır: Loksabha ve Rajyasabha. ABD'de yasama organı Senato ve Kongre adı verilen iki evden oluşuyor. İngiltere'de Parlamentonun iki evi var: Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası.

Kısacası, yasama, yani yasaları çıkarmaya atanan organ, İngiltere, Hindistan vb. Bazı ülkelerde Parlamento olarak adlandırılmaktadır.


cevap 2:

Yasama, yasaların düzenlendiği yer anlamına gelir.

Parlamento şunlardan oluşur:

  1. Lok sabhaRajya sabha

Parlamento merkezde yani sendika hükümeti. Yasama meclis için daha düşük bir terimdir.

Yasama meclisi devlet düzeyindedir.

Parlamento merkez listesinde yasalar çıkarır.

Eyalet yasama organları listesi üzerinde kanun yapar.