cevap 1:

Bu zaman imzalarının tam olarak ne yaptığını tanımlamakla başlayalım ve sonra (umarım) netleştiren ve daha somut hale getiren bir örnek verelim.

2/4 ve 4 / 4'ü inceleyelim: bunlar kesirler gibi ele alınmamalıdır (yani 1/2 ve 1 olarak görülmemelidir) çünkü üst ve alt kısımdaki sayılar önemlidir. En üstteki sayı bize bir ölçüte kaç vuruş olduğunu ve en alttaki sayı bize hangi notanın ritmi aldığını söyler. Yani 2/4 zaman ölçüsünde 2 vuruş ve çeyrek ısırığı atışı alır. 4/4 için, ölçü başına dört vuruşumuz var ve çeyrek nota ritmi alıyor. Bunlara, çeyrek notanın ritmi aldığını ve müzikte hissettiğiniz her ritmin dörtte biri olduğunu hatırlatmak için “çeyrek notası = X” diyecek bir tempo işareti eşlik edecektir. Yani, aynı tempoda, 2/4 ölçüsü 4/4 ölçüsünün yarısı kadardır.

3/8 ve 6/8 biraz farklı. Bunlar bileşik metre denir. 2/4 ve 4/4'te, atımları çeyrek nota olarak sayarız ve bu atımları sekiz nota ayırırız (bu, zor ritimlerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırabilir). 4/4'te 1 2 3 4 yerine 1 ve 2 ve 3 ve 4 ve alt bölümlerini ayırabiliriz. Bu yüzden bir ölçüte 8 sekiz not vardır ve andlar iyimser olarak adlandırılır (bu 8/8 ile karıştırılmamalıdır. Ana cevaptan sonra bunu daha ayrıntılı olarak açıklayacağım). 3/8 ve 6/8 gibi zaman imzalarında, sekizinci nota ritmi alırken sırasıyla 3 ve 6 atım var. Ancak, bu sekizinci notaları sekizinci nota çiftlerine veya on altıncı nota çiftlerine gruplamak yerine, genellikle bunları 3 sekizinci nota grubuna ayırırız. Bu yüzden onlara bileşik diyoruz, çünkü 2'lerde gruplandırılmış basit bir zaman imzası yerine 3 sekizinci nota ayrılmıştır. Onları 3'lere ayırdığımızdan, 3/8'i 1 2 3 (1'i vurguladığımız) bir makro vuruş olarak sayıyoruz ve iki makro vuruşunda 6/8'i 1 2 3 4 5 6 olarak sayıyoruz. dakikada sekizinci notanın vuruş sayısı değil, dakikada kaç noktalı çeyrek nota vuruş sayısı (3 sekizinci bir noktalı çeyrek olduğu için)

Bunların hepsi iki şeyi belirten zaman imzalarıdır: ölçümün uzunluğu ve ölçüyü nasıl saydığınız. Bu mantıklı değilse, normal sayma gibi. Misal:

Diyelim ki (neden aldırmıyorum) bir grup arkadaşlarımdan 1'den 100'e kadar saymalarını istiyoruz, ancak hepsinin aynı anda sayması gerekiyor (aynı şekilde saymak zorunda değiller ama aynı zamanda ). Böylece kişi 1 saniye sayabilirdi (1 2 3…). Ayrıca 2s (1 3 5…) ile sayabilirsiniz. Aynı anda olduğu sürece 3s, 4s, vb. Sayılabilir. Bu durumda, 5s diyerek sayarsanız, vuruş her vuruşta beş sayıdır, çünkü her sayıyı (her vuruşta) 5 sayı geçti. Diyelim ki, 4/4: her vuruş, bir çeyrek nota geçer ve her 4 tekrarlama bir ölçü oluşturur.

Şimdi, gece için. 3/4 yerine 12/8 yazmayı sordunuz. Makro vuruşlarını bulmak için 12/8'i parçalayalım: 12/8 = (3 + 3 + 3 + 3) / 8, bu yüzden ölçü başına 4 makro vuruşumuz var (12/8'in bileşik olduğunu unutmayın, bu yüzden 3'lere ayırıyoruz) . Yani aynı tempoda, aynı zamanda basit bir vuruş geçecekti (1 ve) ve bileşik bir vuruş geçecek (1 ve uh). Bunu anlamanın en iyi yolu, bakmaktır, ancak basit ve bileşik metreyi tartışan ve üçlü hissini iyi anlayabilen birçok video vardır. Yani, ölçü başına 4 makro vuruşumuz var. Neden 3 makro vuruşla 3/4 yazılmadığını soruyorsunuz. Şahsen bilmiyorum, çünkü Chopin'e hiç sormadım, ama birkaç olasılık var. Muhtemelen 3/4 sık sık verdiği vals hissini istemiyordu. Dört metre (dört makro vuruş olduğu için 12/8 dörtlü) ilk ve 3. atımı vurgular; muhtemelen onun için gittiği bir duyguydu. Ek olarak, bir bileşik metreye sahip olmak, basit metrenin (3/4) onun için başaramayabileceği çok özel bir üçlü hissine sahiptir. Belki de aradığı duygu, basit üçlü (3/4 gibi) yerine bileşik dörtlü idi, bu yüzden en iyi seçim oldu.

PS: yaklaşık 8/8 vs 4/4. Her ikisi de 8 sekizinci nota içeriyor, bu yüzden kafa karıştırıcı olabilir. 4/4 genellikle basit bir sayaçtır, ancak 8/8 farklıdır, çünkü genellikle asimetrik bir sayaç olarak sayılır. Bu, sadece 2s ve 3s olarak gruplanmadığı anlamına gelir; her ikisini (hatta 1'li grupları) kullanır. Örneğin, 8/8 saymanın olası bir yolu (ve bu müzikte belirtilir) (1 2 3) (1 2 3) (1 2) veya (1 2) (1 2) (1 2 3) ( 1). Bu his, basit 4/4'ten çok farklı. Yine, bunu gerçekten elde etmek için 8/8'de oynayan birinin videosuna bakın. Böylece 8/8 bir dizi farklı makro atımlara bölünebilirken, 4/4 genellikle sadece 4'tür.

A2A için teşekkürler


cevap 2:

Size çok basit bir rehber verebilirim.

Bu, bazen nabız olarak adlandırılan ritmik vurgu ile ilgilidir. Vuruşun ne kadar güçlü olduğunu dinleyin.

2/4 kez yürüyüş için idealdir. Vuruş her iki vuruşta da güçlü. Güçlü-zayıf arasında geçiş yapar.

3/4 vals, güçlü ilk vuruş ve iki hafif vuruş için iyidir.

4/4 2/4 ile aynı değildir. Güçlü bir ilk vuruş, zayıf ikinci, orta üçüncü ve zayıf dördüncü vardır.

6/8 ileri geri alma, 1. ve 4. vuruşları vurguladı. Swing ve birçok Arap müziği bunu kullanıyor. Bileşik çift ölçüsü, 2 üçlü set veya üç üçlü set seçebileceğiniz anlamına gelir.

3/8 kısaltılmış bir 6/8, 6 yerine 6 bara atıyor. Tek bir üçlüye izin verilir.


cevap 3:

Zaman imzasının bir kırık olmadığını anlamak önemlidir.

Bir müzik parçasının başında örneğin 6/8 değil, üstte 6 ve altta 8 olmak üzere iki sayı bulunur. 6, bestecinin hissettiği çubuktaki vuruş sayısıdır, 8, bu parçadaki 1 vuruşun bir sekizinci nota olarak not edileceğini gösterir.

Bir barda 4 veya 6 veya 12 vuruş olduğunda, çoğunlukla ortadaki vuruş biraz daha ağır olacaktır. örneğin 1 2 3 4 5 6. Bu örnekte 4. vuruş 5.den daha ağır, ancak birinciden daha hafif olacaktır.

6/8 ölçü 1 2 3 4 5 6 veya 1 te 2 a te sayabilirsiniz. Aynı şekilde: 12/8 ölçüsü 1 a te 2 a te 3 a te 4 a te; bu nedenle 12/8'deki bir parça, üçüzlerle 4/4 ölçüsünde bir parçayı ve ayrıca çubukların 4'te gruplandığı 3/8'deki bir parçayı andırır.