cevap 1:

Merhaba,

Ana daldaki gereksinimler BA ve BSc ana dallar için aynıdır; aradaki fark ana dalınızın dışında aldığınız derslerde yatmaktadır.

Kendinizi gerçekten bir Sanat insanı olarak görüyorsanız, yani Sanat kurslarını çok seviyor ve tercih ediyorsanız, kesinlikle BA rotasına gitmelisiniz. Kendinizi gerçekten bir Bilim insanı olarak görüyorsanız, yani, Bilim kurslarını çok seviyor ve tercih ediyorsanız, kesinlikle BSc yoluna gitmelisiniz.

Eğer emin değilseniz veya aralarındaysanız, bir uzman tavsiyesi alabilirsiniz. Ücretsiz rehberlik için buraya tıklayın.

Peki, Psikoloji BA'sını Psikoloji BS'sinden ayıran nedir?

Hangi Derece Daha İyi?

Bir derece mutlaka diğerinden daha iyi olmasa da, bazı eğitim uzmanları psikoloji alanında lisans derecesi alan öğrencilerin daha fazla esnekliğe ve daha fazla fırsata sahip olduklarını ileri sürmektedir. Ancak, benzersiz ihtiyaçlarınıza, becerilerinize, ilgi alanlarınıza ve profesyonel hedeflerinize en uygun olan bir derece seçmeye odaklanmak önemlidir.

Psikoloji Sanat Lisans mükemmel bir seçenektir:

  • Psikolojiye yoğun ilgi duyan ancak diğer disiplinleri daha derinlemesine keşfetmek isteyen öğrenciler için. Örneğin, psikoloji okumak isteyebilir, aynı zamanda beslenme ve sağlık gibi birçok alanda da ders alabilirsiniz. Böyle bir hazırlık, sağlık psikolojisi veya adli psikoloji gibi özel psikoloji alanlarını düşünen öğrenciler için mükemmel olabilir. Bu derece seçeneğini seçen öğrenciler, daha sonra hukuk, sosyal hizmet, danışmanlık, eğitim, gazetecilik, politik konularında daha fazla çalışmaya devam edebilirler. bilim ve işletme.

Psikoloji Bilim Lisans için mükemmel hazırlık sunuyor:

  • Bilimdeki kariyerlerin yanı sıra psikoloji veya ilgili disiplinlerde yüksek lisans eğitimi. Bilime yoğun ilgi duyan öğrenciler, bu derece seçeneklerinden yararlanabilirler biyoloji ve araştırma metodolojisi üzerine kapsamlı bir çalışma. Psikoloji lisansüstü okula gitmeyi planlıyorsanız, Kesinlikle Bachelor of Science seçeneğini göz önünde bulundurun.

Hangi seçeneğin sizin için doğru olduğuna karar vermeden önce, üniversitenizin her derece için gereksinimlerini gözden geçirin ve daha fazla öneri için psikoloji bölümündeki bir danışmanla konuşun.

Peki, sonuç ne? Hangi derece seçeneğinin sizin ve hedefleriniz için en iyi olabileceğini belirlemenin hızlı bir yolu var mı?

Eğer bir Psikoloji BA düşünün

  • Lisans derecenizi tamamladıktan sonra doğrudan işgücüne gitmeyi planlıyorsunuzİşletme, hukuk, danışmanlık, sosyal çalışma veya yönetim gibi psikoloji dışı bir alanda lisansüstü okula gitmeyi planlıyorsunuz. sınıflar

Eğer Psikoloji BS bir düşünün

  • Daha bilim odaklı bir müfredatla ilgileniyorsunuz Psikoloji alanında yüksek lisans almayı planlıyorsunuz Tıp fakültesine gitmeyi planlıyorsunuz Bilim ile ilgili daha geniş bir yelpazede ders almak istiyorsunuz

Umarım bu yeterince kısaydı.

Herhangi bir şüpheniz / sorunuz varsa lütfen aşağıya yorum yapmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Herşey gönlünce olsun!


cevap 2:

Birçok yeni karar alan psikoloji dalının fark edebileceği ilk şey, üniversitelerinin iki derece seçenek sunduğudur: Sanat Lisansı (veya BA) ve Lisans (BSc). İki seçenek genellikle çok benzerdir, ancak öğrencilerin farkında olması gereken birkaç önemli fark vardır.

Her üniversite farklı olabilir, bu nedenle iki derece arasındaki farkları görmek için okulunuzun lisans kataloğuna bir göz atmanız önemlidir. Her derece için gerekli olan temel sınıfları not edin ve ardından gerekli olan seçmeli derslere ve konu derslerine bakın.

Bachelor of Arts vs Bachelor of Science

Genel olarak, bir lisans derecesi daha liberal sanatlar genel eğitim kursları üzerinde duruluyor. Bu derecesi seçen öğrencilerin bir yabancı dil bileşenini de tamamlamaları istenebilir. BA seçeneği genellikle psikoloji alanında daha az ders ve ana alan dışındaki derslerde daha fazla ders almayı içerir.

Bachelor of Science derecesi daha fazla fen ve matematik dersine odaklanacaktır. B.Sc. peşinde olan öğrenciler Psikoloji genel laboratuvar dersleri daha fazla laboratuvar ve istatistik almak zorunda kalabilir. Lisans seçeneği, ana çalışma alanında daha güçlü bir konsantrasyon içerir ve öğrenciler BA eğitimi alanlara göre daha fazla psikoloji dersi alırlar

Derecenin konu alanı daha çok araştırma yöntemleri ve uygulamalı psikoloji derslerine odaklanabilir.

Hangi Derece Daha İyi?

Bir derece mutlaka diğerinden daha iyi olmasa da, bazı eğitim uzmanları B.Sc. psikoloji derecesi daha fazla esneklik ve daha fazla fırsata sahiptir.

Ancak, benzersiz ihtiyaçlarınıza, becerilerinize, ilgi alanlarınıza ve profesyonel hedeflerinize en uygun olan bir derece seçmeye odaklanmak önemlidir.

Psikoloji Lisans derecesi, psikolojiye yoğun ilgi duyan ancak diğer disiplinleri daha derinlemesine keşfetmek isteyen öğrenciler için mükemmel bir seçenektir. Örneğin, psikoloji okumak isteyebilir, aynı zamanda beslenme ve sağlık gibi birçok alanda da ders alabilirsiniz. Böyle bir hazırlık, sağlık psikolojisi veya adli psikoloji gibi özel psikoloji alanlarını düşünen öğrenciler için mükemmel olabilir. Bu derece seçeneğini seçen öğrenciler daha sonra hukuk, sosyal hizmet, danışmanlık, eğitim, gazetecilik, siyaset bilimi ve iş alanlarında daha fazla çalışmaya devam edebilirler.

Psikoloji Bilim Lisans bilimdeki kariyer için mükemmel hazırlık yanı sıra psikoloji veya ilgili disiplinlerde yüksek lisans eğitimi sunuyor. Bilime büyük ilgi duyan öğrenciler, bu derece seçeneklerinden faydalanabilirler biyolojik bilim ve araştırma metodolojisi üzerine kapsamlı çalışma. Psikoloji alanında lisansüstü okula gitmeyi planlıyorsanız, kesinlikle Bilim Lisansı seçeneğini göz önünde bulundurmalısınız.

Hangi seçeneğin sizin için doğru olduğuna karar vermeden önce, üniversitenizin her derece için gereksinimlerini gözden geçirin ve daha fazla öneri için psikoloji bölümündeki bir danışmanla konuşun.

Peki, sonuç ne?

Aşağıdaki durumlarda Psikoloji Lisansı yapmayı düşünün:

  • Lisans derecenizi tamamladıktan sonra doğrudan işgücüne gitmeyi planlıyorsunuzİşletme, hukuk, danışmanlık, sosyal çalışma veya yönetim gibi psikoloji dışı bir alanda lisansüstü okula gitmeyi planlıyorsunuz. sınıflar

Aşağıdaki durumlarda Psikoloji BSc'yi düşünün:

  • Daha bilim odaklı bir müfredatla ilgileniyorsunuz Psikoloji alanında yüksek lisans almayı planlıyorsunuz Tıp fakültesine gitmeyi planlıyorsunuz Bilim ile ilgili daha geniş bir yelpazede ders almak istiyorsunuz.

Okuduğunuz için teşekkürler,

@Debayan Dey


cevap 3:

Her şeyden önce, çok iyi bir gün !!!

Şimdi sorunuza geliyor…

Genel olarak, bir lisans derecesi (BA) daha liberal sanatlar genel eğitim kursları üzerinde duruluyor. Psikoloji BA, psikolojiye yoğun ilgi duyan ama aynı zamanda diğer disiplinleri daha derinlemesine keşfetmek isteyen öğrenciler için mükemmel bir seçenektir. Örneğin, psikoloji okumak isteyebilir, aynı zamanda beslenme ve sağlık gibi birçok alanda da ders alabilirsiniz. Böyle bir hazırlık, sağlık psikolojisi veya adli psikoloji gibi özel psikoloji alanlarını düşünen öğrenciler için mükemmel olabilir. Bu derece seçeneğini seçen öğrenciler daha sonra hukuk, sosyal hizmet, danışmanlık, eğitim, gazetecilik, siyaset bilimi ve iş alanlarında daha fazla çalışmaya devam edebilirler.

Bachelor of Science derecesi (B.Sc) daha fazla bilim ve matematik dersleri üzerinde duruluyor. Psikoloji Lisans derecesi alan öğrenciler daha fazla laboratuvar ve istatistik genel eğitim dersi almak zorunda kalabilirler. Lisans seçeneği, ana çalışma alanında daha güçlü bir konsantrasyon içerir ve öğrenciler, BA alan öğrencilerden daha fazla psikoloji dersi alırlar. Psikoloji Lisans, bilim kariyer için mükemmel hazırlık yanı sıra psikoloji veya ilgili disiplinlerde yüksek lisans çalışması sunuyor. Bilime büyük ilgi duyan öğrenciler, bu derece seçeneklerinden faydalanabilirler biyolojik bilim ve araştırma metodolojisi üzerine kapsamlı çalışma.

Bununla birlikte, benzersiz ihtiyaçlarınıza, becerilerinize, ilgi alanlarınıza ve profesyonel hedeflerinize en uygun bir derece seçmeye odaklanmak önemlidir.

Q için teşekkürler

Herşey gönlünce olsun!!!