cevap 1:

Temel ayrım basittir: Avcı uçakları diğer uçaklarla “savaşmak” için tasarlanmışken, bombardıman uçakları yer hedeflerini “bombalamak” için tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, bu ayrımlar, hizmet tanımlamaları ve çeşitli platformların çok yönlülüğü ile büyük ölçüde bulanıklaşır ve çoğu zaman tamamen ortadan kaldırılır.

İlk bulanıklık “saldırı” ataması yapıldığında meydana geldi. Bunlar genellikle avcı veya hafif bombardıman uçaklarıyla inşa edilen ve düşük irtifadan taktik bombalama yapmak için tasarlanmış uçaklardır. İkinci Dünya Savaşı'ndan A-20 ve A-24 bu kategorinin iyi örnekleridir. A-20, ikiz motorlu hafif bir bombardıman uçağıydı (bir varyant, P-70, bir gece savaşçısıydı), A-24 ise ABD Donanması'ndan tek motorlu SBD dalış bombardıman uçağı için ABD Ordusu atamasıydı.

Avcı tipi uçaklar kara saldırı servisine basıldığında ve “avcı bombardıman uçakları” olarak adlandırıldığında daha fazla bulanıklık meydana geldi. En yararlı ayrımlardan biri olmasına rağmen, bu asla resmi olarak onaylanmış bir isim değildi. Buradaki mükemmel örnekler, başlangıçta yüksek irtifa önleme aracı olarak tasarlanan P-47 Thunderbolt'dur ve bir jet avcısı olan F-84 Thunderjet, bir savaşçı olarak tasarlandı, ancak çoğunlukla bombaları çekti.

Daha sonra, elbette, bir başka cevapta nükleer silahlı taktik bombardıman uçağı olarak tasarlandığı, ancak geleneksel bombalar ve bir MiG katili olarak ün yaptığı F-105'e sahibiz. Thunderchiefs, Kuzey Vietnamlı MiG-17'lere karşı 5.5: 1'lik bir öldürme oranı çalıştırdı, ancak daha sonra MiG-21 pusu taktikleri genel öldürme oranını 1.3: 1'e düşürdü.

F-111 asla “F” adını taşımamalı ve hafif, hatta orta bombardıman uçağının tanımına daha iyi uymalıdır. Uçağın “FB” versiyonu öncelikle kanatlarının daha fazla yakıt tankeri içerecek şekilde biraz uzatılması bakımından farklılık gösterdi. Bu ve Stratejik Hava Komutanlığı tarafından kullanıldığı gerçeği. ABD Deniz Kuvvetleri'nin A-3, A-5 ve A-6, bombardıman uçakları olarak daha iyi tanımlanmış olsa da, Donanma her zaman bu atamadan kaçmıştı.

Bu bizi yasadışı bir şekilde bir reklam ve propaganda uygulaması olarak adlandırılan “F / A” -18'e getiriyor. Bu doğru, “F / A” Savunma Bakanlığı düzenlemeleri tarafından tanınmıyor ve uçak rampadaki ikinci 1970'lerde “swing-fighter” idi. F-16 aynı kabiliyete sahip, ancak ABD Donanması'nın propaganda makinesini destekleyemedi.

F-15E Grev Kartalı'nın, açık bir “B” olmasa bile, en azından bir “A” işareti taşıması gerektiğine dair bir argüman var. Bununla birlikte, tam ve olağanüstü havadan havaya özelliğini korur ve eğer biri dünyadaki Strike Eagles'ın gerçekte nasıl kullanıldığını araştırırsa, sonuçta “F” tanımı uygun görünüyor.

RAF'ın Tornado IDS ve Tornado ADV'sinden özel olarak bahsedilmelidir. IDS, düşürülmüş, sportif bir mini F-111 gibi şık küçük bir grev uçağıydı. ADV, aynı uçak gövdesine sahip bir önleme aracı oluşturma girişimiydi. Kuzey Denizi'nde Tu-22M Backfires'i düşürmeye geldiğinde işe yaradı. Düşman avcısının yakınında hiçbir yere izin vermeyin.

Son olarak F-117, F-22, F-35 ve Typhoon vardır. F-117 gerçekten yanlış tasarlanmıştı, bu uçakta bir F-105'in avcı uçağı bile yoktu ve A-117 olmalıydı. Bununla birlikte, tanımı “siyah” bir proje olduğu için yanlış yönlendirmeyi amaçlamıştır. Yaygın olarak bilinmemektedir, ancak F-117 emekli olduğunda, F-22 sorumluluklarını aldı. Bu göründüğü kadar çılgın değil, çünkü F-22 aynı sayıda bomba taşıyabiliyor ve daha iyi gizli yeteneklere sahip.

F-35, mükemmel havadan havaya yeteneklere sahipken, öncelikle bir grev uçağı olarak tasarlandı. F-35 gerçekten kozmik sensör ve yangın kontrol özelliklerine sahiptir ve göreceli olarak “tek koltuklu hassas vuruş” yapabilir - buradaki kilit nokta, düşük gözlemlenebilir olması, pilotun uğraşacak kadar fazla şeye sahip olmamasıdır. hedefi bulmaya ve vurmaya çalışıyor. Eurofighter Typhoon ile ilk elden deneyimim olmasa da, bana biraz fazla satmış olabilirler ve Strike Eagle'da olduğu gibi ikinci bir koltuk eklemek daha iyi olurdu gibi görünüyor.

BTW, USAAF'ın “P” unvanının “Pursuit” olduğunu söyleyemedim. USAAF 1947'de USAF olduğunda, Donanmanın “F” sı “P” unvanını değiştirdik. Bunun için A-1 Skyraider, A-7 Corsair II ve AIM-9 Sidewinder ve Norden bombalaması, deniz kardeşlerimize minnettarız…


cevap 2:

Ayrım bazı durumlarda teknik olmaktan çok bir gelenek meselesi olabilir. FB-111 bir bombardıman uçağıydı, ancak F-111 uçak çok benzer olmasına rağmen bir avcı uçağı olarak görülüyordu. Her ikisi de aynı temel gövde idi. Her ikisi de yüksek hızda bomba taşıdı ve teslim etti ve hiçbiri bir köpek avcısı değildi. Her ikisine de daha hafif veya orta bombardıman uçakları denirdi. Anotger örneği F-111'in hemen öncülü olan F-105 olacaktır. Büyük, hızlı ve tek bir taktik nükleer silahı yüksek hızda teslim etmek için tasarlanmış, en iyi "savaşçı" taktiği sadece gaz kelebeğini yukarı itmek ve Vietnam'daki MiG'lerden kaçmak olsa da bir savaşçıydı.

USAF'de bürokratik sözleşmeler uçakların etiketlenmesinde güçlü bir rol oynadı. TAKTİK Hava Komutanlığı savaşçılara, STRATEGIC Hava Komutanlığı bombardıman uçaklarına sahipti!