cevap 1:

Pes ediyorum. Hangi çeteler daha büyük ve sizin için daha iyi tanınıyor?

Bugün, 'mafya', birincil faaliyetleri koruma, haraç ve ceza anlaşmaları olan organize bir suç sendikası için genel bir kelimedir.

Zirvede, Amerika Birleşik Devletleri'nde La Cosa Nostra ("Bizim şeyimiz") olarak bilinen İtalyan-Amerikan suç örgütü veya Amerikan Mafyası ABD'de organize suçlara egemen oldu, Mafya'nın faaliyetlerinin çoğu Kuzeydoğu Amerika'da ve Diğer suç gruplarının sayısının artmasına rağmen organize suçlara hâkim olmaya devam ettikleri Chicago.

Selwyn Raab, 765 sayfalık jeremiad Beş Ailesi'ni ilk yayınladığında: Amerika'nın En Güçlü Mafya İmparatorluklarının Yükselişi, Düşüşü ve Yeniden Dirilişi, yıl 2005'ti ve Mob, Raab'ın sözleriyle "ezilmiş bir dev" idi.

Rolling Stone Magazine (2016) uzman Selwyn Raab ile 11 Eylül'ün Mob'un imhadan kaçmasına, yeniden inşa edilmesine ve 21. yüzyıla uyum sağlamasına nasıl yardımcı olduğuna dair röportaj: Amerikan Mafyası Yükselişte mi?


cevap 2:

Daha iyi tanındıklarını söyleyemem, ama kesinlikle çok daha güçlüler; Arnavut mafyası. Balkanlar'a giren ve çıkan uyuşturucu ve insan kaçakçılığının yaklaşık% 40'ını kontrol ediyorlar ve Avrupa dışında (ABD ve Avustralya gibi ülkelerde) bazı etkileri var. Mafya onlardan uzak durmaya çalışıyor çünkü çok şiddetli ve acımasızlar. Mafya onlardan korktuğu zaman bunlarla başa çıkılmamaları gerektiğini biliyorsunuz.

Mafya'dan (veya Mafias'tan daha iyi bilinen çok fazla çete yok), çünkü birden fazla var ama çok daha tehlikeli olan çok sayıda çete var. Mafya 1920'lerde yasaklanma sırasında en güçlüydü, ancak bugün etkileri önemli ölçüde azaldı.