cevap 1:

Saymak için çok fazla büyük Meksika restoranı olan Los Angeles'ta yaşıyorum.

Tacos

Zamanın büyük çoğunluğunda, tacos böyle bir şeye benziyor. Küçük bir mısır tortilla (asla un) ve bir çeşit protein (genellikle sığır eti, domuz eti, tavuk) içeren çok basit bir yemek. Bazen iki ekmeği kullanılır; diğer zamanlarda, bu bir.

'Her şey' ile istediğinizi söylüyorsanız, her şey genellikle taze kişniş ve doğranmış soğan anlamına gelir.

Genellikle hafif ila 'ateşli ağız' sıcak arasında değişen çeşitli salsaslar sunulmaktadır.

Bir açık yüzlü sandviçin Meksika versiyonu olduğunu söyleyebiliriz.

Taco Bell gibi bir taco adı verilen bir şey sunan yerler var, ancak daha otantik yerlerde bulacağınızdan oldukça farklı görünüyor. Bir taco'nun Amerikan versiyonu ile hemen hemen her şey gider.

Bazen geleneksel olarak kullanılan mısır tortilla yerine küçük bir un tortilla kullanıldığını görürsünüz. Diğer zamanlarda marul, domates, peynir, guacamole / avokado, ekşi krema ve bir sandviçe koyabileceğiniz diğer şeyleri bulacaksınız.

burrito

Bir börek içeriği, aksine, genellikle tacos için kullanılanlardan yaklaşık dört veya beş kat daha büyük bir un tortilla (asla mısır) ile çevrelenmiştir.

Yine, tako yapmak için kullanılan aynı etler (veya bazen deniz ürünleri) burritolar için kullanılır. Büyük porsiyon tortilla'nın küçük taco tortilladan çok daha fazla tutabildiği göz önüne alındığında, bu bölümler genellikle çok daha büyüktür.

Tacodan farklı olarak, et ve pirinç genellikle ete eşlik eder.

Chipotle gibi bir yere gittiyseniz, börekinize guacamole, çeşitli farklı salsas, peynir, marul, ekşi krema veya diğer sebzeler gibi koymak için her türlü diğer güzellikler sunulacak.

Bazen börekinize koymak için güzel bir sos teklif edilir. Buna genellikle “ıslak” börek denir. Bu, yemeğe bir enchilada benzeri eleman ekler. Oldukça lezzetli.

Hacim bakımından, bir börek üç ya da dört taka eşdeğer olduğunu söyleyebilirim (ne kadar büyük yapıldıklarına bağlı olarak).

İkisi de çok iyi.


cevap 2:

"Burrito" kelimesi, "eşek" anlamına gelen "burro" kelimesinden gelen "küçük eşek" anlamına gelir. Çanak muhtemelen adını aldı çünkü bitmiş bir börek uzaktan bir eşeğin kulağına veya taşıdıkları yataklara benziyor. Dürüm ile karşılaştırıldığında, taco daha makul bir isme sahiptir. "Taco" kelimesi "hafif atıştırmalık" anlamına geliyor. Kesinlikle benzer görünümleri ve yapıları nedeniyle, taco ve börek genellikle birbiriyle karıştırılır. Ancak, ikisi arasında belirgin farklılıklar vardır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

Menşei

Taco daha geleneksel ve etnik bir atıştırmalık, Burrito ise yirminci yüzyılın yeniliğidir.

Boyut Farklılıkları

Esasen, börek asla hafif bir atıştırmalık olarak kabul edilmez. Börek büyüklüğü bir tacodan çok daha büyüktür. Birincisi bütün bir yemek olarak daha fazla yenilirken, ikincisi sadece bir atıştırmalıktır ve tam yemek yerine ikisini birden tüketmeniz gerekir. Bu nedenle, boyutta belirgin bir fark vardır.

Malzemeler ve Tarif

Hem tako hem de böreklerin temel yapısı kabaca aynıdır. Her ikisi de ekmeği sarılmış dolgulardan oluşur. Ancak, her iki kurucu kısımda da belirgin farklılıklar vardır:

  • Sargı: Bir taco daha küçük ve daha kesicidir ve sargı için yumuşak bir mısır tortillaya sahiptir. Öte yandan börek çok daha kalın ve büyüktür; bu nedenle bir mısır tortilla amaca hizmet etmeyecektir. Mısır ekmeği yumuşak ve hassastır ve tıknaz çift dolgular nedeniyle çatlamaya eğilimlidir. Bunun yerine burrito sargıları için kalın un ekmeği yapılır. Ayrıca domates, ıspanak vb. Gibi genellikle de lezzetlendirilirler. İlk olarak, sarılan malzemelerin miktarı farklıdır. Taco aslında tek bir dolgu maddesidir ve munch yapmak için gerçekten hafif bir atıştırmalıktır. Burrito tam bir yemek takviyesidir ve büyük buğday tortilla'sını tamamen dolduracak kadar büyük büyük çift dolgular sağlar. Dolgunun bileşenleri de esasen farklıdır. Taco genellikle ılık bir mısır tortilla içine sarılmış bir çeşit et dolgusuna sahiptir. Domuz eti, tavuk veya başka bir şey çekilebilirdi, ama aslında sadece bir tür et. Öte yandan börek sağlıklı bir karışım sunar; pirinç, fasulye, et, sebze, peynir, hepsi büyük bir un tortilla sarılmış olabilir. Burrito'nun böyle belirgin bir süslemesi yoktur.

Hem taco hem de börek, monte edildikleri şekilde benzer olsa da (ekmeği sarılmış dolgular), farklılıklar herhangi bir karışıklık için çok fazladır. Birini asla diğeriyle karıştırmazsınız.

Kaynak: Burrito vs Taco - Fark ve Karşılaştırma


cevap 3:

İlk fark, bir börek her zaman büyük bir un tortilla ile yapılır, dolgular ile doldurulur ve bir silindir şekline sarılır.

Öte yandan, tacos un veya mısır ekmeği ile yapılabilir, mısır Meksika'da daha yaygındır ve doldurmayı yerinde tutmak için ikiye katlanır.

Sonra, çoğu Amerikalı'nın aşina olduğu, “gevrek bir kabukla yapılmış” tacolar var. Bunlar hakkında konuşmayacağım.