cevap 1:

Tepe noktası geometri birimidir. Konum, renk, doku koordinatları, normal, teğet, bitanjant vb. Niteliklere sahip olabilir. Grafik boru hattında, köşe verileri, noktalar, çizgiler veya üçgenler gibi onlardan ilkellerin nasıl oluşturulacağı hakkında bilgilerle birlikte iletilir.

Örneğin, düz bir duvar yapmak için, iki üçgen üzerindeki noktalara karşılık gelen altı köşeden geçebilirsiniz. Bununla birlikte, bu verilerin bir kısmı gereksizdir, çünkü üçgenler bir kenarı paylaşır, böylece kenardaki noktalar iki kez geçirilir. Bu bir israftır ve israf kötüdür.

Daha verimli olmak için, alternatif olarak verileri yalnızca dört köşe için (dikdörtgenin benzersiz noktaları) geçirebilir ve köşe verisine arama yapan iki üçgen yapmak için altı endeks dizisinden geçebilirsiniz. Üçgen şeritler ve üçgen fanlar gibi bunu yapmanın daha fazla yolu var, bu yüzden biraz karmaşık olabilir, ancak temel fikir budur.

İlkeller oluşturulduktan sonra, tepe gölgelendirici tarafından dönüştürülür ve sonra ekrana kırpılır. Tamamen ekrandan çıkarak veya arka yüz itlafının başarısız olmasıyla birkaç ilkeye bölünebilir veya tamamen atılabilirler.

Son olarak, ayıklama aşamasını geçen ilkeller için, daha sonra parçalara ayrılırlar. Bu, bir üçgen alma ve ekranın kapladığı tüm pikselleri † çalışma sürecidir. Bunlar fragmanlardır ve rasterleştirici, ilkel köşelerden değişen tüm parametreleri yardımcı bir şekilde enterpole etmiştir.

Ve böylece, bu fragmanlar, ilkel rengi doğrudan (tepe noktasından enterpolasyonlu) uygulayarak, bir dokudan (aralanmamış doku koordinatlarını kullanarak) renk aramak anlamına gelebilecek pikselin son rengini bulmak için fragman gölgelendiricisi tarafından işlenir. Gouraud gölgelemesi için renkler) veya her piksel için aydınlatma hesaplamaları yapmak (Phong gölgeleme gibi).

Modern GPU'lar çok esnektir, çünkü gerçekten istediğiniz her türlü veriyi oluşturabilirsiniz. Geçmişte olduğu gibi donanım tarafından kısıtlanmıyorsunuz. İstediğiniz her türlü veriyi iletebilir ve köşelerde veya parçalarda her türlü işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca daha da karmaşıktır, çünkü geometri gölgelendiricileri, tesselasyon gölgelendiricileri ve hesaplama gölgelendiricileri gibi şeylere sahipsiniz, bu da doğrudan daha fazla geometri üretmeyi ve GPU'da genel amaçlı paralel işlemeyi mümkün kılar.

† Not: Bir parça bir pikselle tam olarak aynı değildir. Görünür pikseller haline gelmek için derinlik, şablon veya alfa testi gibi bazı testlerden geçmediler ve kenar yumuşatma piksellerden daha fazla parça üretiyor ve bunların ortalamasını alıyor. Bununla birlikte, çoğu basit durumda, eşdeğer olarak düşünülebilir. Sadece aynı olmadıklarını unutmayın.