cevap 1:

Cupcakes genellikle üzerlerine buzlanma yapar ve küçük, minyatür kekler olması gerekir. Hafiftirler, tatlıdırlar ve genellikle buzlanma ve süslemelerle kaplıdırlar. Çok uzun olma eğilimindedirler çünkü doku çok uzun bir yapıya izin verecek kadar güçlü değildir. Cupcakes her zaman bildiğim kadarıyla beyaz unla yapılır. Özel günler için.

Kekler genellikle kahvaltıda yenir ve üzerlerinde buzlanma yoktur. Bir çörek, doku ve ayrıca ağırlık bakımından önemli ölçüde ağırdır; yapışkanlığı ile, keklerde yaygın olmayan meyve, fındık veya çikolata parçaları içerebilir. Özellikle tatlı olması gerekmez. Kepek kadar ağır malzemelerle yapılabilir ve oldukça uzun olabilir ve düşme tehdidi olmayan geniş bir çıkıntılı kenara sahip olabilir. (Kapkek de bir çembere sahiptir, ancak oldukça hassas ve çok büyük değildir.) Yaban mersinli kekler ABD'de popülerdir. Bazı insanlar üzerlerine tereyağı koyarlar ve mümkünse sıcak yenirler.

Duvara bir kek fırlatırsanız, bir "puf!" Bir çörek fırlatırsanız, bir "güm!"


cevap 2:

yemek tarifleri için android kontrol Yemek tarifleri

Kapkek

Bir cupcake aslında pasta hamurundan pişirilen bütün bir pasta ile aynıdır. Bir kişiye hizmet etmek için basitçe pişirilir ve bir porsiyonda servis edilir. Sıklıkla küçük, ince bir kağıt veya alüminyum kapta pişirilir. Daha büyük keklerde olduğu gibi, buzlanma ve sprinkles gibi diğer kek süsleri, cupcakes herhangi bir buzlanma veya buzlanma veya başka bir dekorasyon olmadan sade kekler olsa da, keklerde yaygındır.

Dünyada birçok kek türü (şifon, sünger, kiloluk vb.) Ve bu nedenle birçok farklı kek türü vardır.

Çörek, kek

Bir çörek, küçük porsiyonlarda pişirilen bir tür hızlı ekmek için Amerikan İngilizcesi adıdır. Birçok form biraz şekilli kek veya cupcakes gibidir, ancak genellikle cupcakes kadar tatlı değildir ve genellikle donmazlar. Çikolata, şekerleme veya yaban mersini gibi tatlı dolgular ile doldurulabilirler. Muffinler genellikle yetişkin bir elin avucuna sığar ve bir kişi tarafından tek bir oturmada tüketilmesi amaçlanır.

Kekler minyatür hızlı ekmeklerdir. Hızlı ekmekler genellikle keklerle aynı bileşenlere sahiptir, ancak daha basit ve daha hızlı bir şekilde bir araya getirilirler. Çoğu kek tarifinde, tereyağı veya kısalma ve şeker kremalı, bu karışıma yumurtalar eklenir ve sonunda kuru bileşenler eklenir. Hızlı bir ekmekte, tüm ıslak malzemeleri (yumurta, yağ, süt vb.) Bir kasede toplayın, tüm kuru malzemeleri bir diğerine atın, ikincisini ikincisine dökün ve kısaca karıştırın.

Cupcakes ve çörekler astarlı veya astarsız bir çörek tepsisinde pişirilebilir. Fırıncının tercihi bu. Yani kaptaki kekin veya kekin pişirildiği farkı anlayamazsınız.

yemek tarifleri için android kontrol Yemek tarifleri


cevap 3:

Bu konuda katı olmak istiyorsanız, Muffins ve Cupcakes, benzer olabilecek görünümleriyle değil, hamurları ve hazırlıkları ile tanımlanır. Bunu kurmanın en iyi yolu, düz ve geniş bir İngiliz çörekine bakmak, bir saka başı ile yükselmektir. Muffin tavaları ve muffin bardakları nispeten yeni (40 yıl kadar) bir buluştur.

Cupcakes, kremleme yöntemi kullanılarak yapılır (yine, burada katıyım, bazıları başka yöntemler kullanabilir, ancak daha sonra, 1828'de E. Leslie tarafından belirtildiği gibi bir cupcake değil) ve tutarlılık ve tatta kekler.

Kekler kesinlikle ekmekler, maya mayalanmış hamur kullanılarak yapılır ve bir ızgarada veya fırının içinde bir formda pişirilir. Sadece son zamanlarda, yukarıda belirtildiği gibi, kekler formlara sıkıldı ve bazıları tarafından cupcakes gibi görünmek için yapıldı (McDonalds'ın "Egg McMuffin" bile düz, ızgara fırında pişmiş versiyonunu kullanıyor).


cevap 4:

Kekler yağ yerine yağ kullanma eğilimindedir. Bir kek, keklerin sıvı bitkisel yağlar kullandığı katı veya yarı katı yağlar olan tereyağı, domuz yağı ve / veya katı yağ kullanacaktır.

Sıvı / katı yağ seçimi nihai ürünün dokusunun belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Cupcakes, sonuç olarak keklerden daha hafif, daha kuru ve daha yumuşak olma eğilimindedir.