cevap 1:

Oldukça farklı ürünlerdir.

Bitter çikolata, genellikle, kakao kütlesi, kakao yağı ve süt tozu eklenmemiş şekerden yapılan katı çikolatadır. Ayrıca bir çeşit emülgatör eklenebilir (genellikle soya lesitini) ve doğal vanilya. İdeal olarak bu olmalı.

Bileşik kaplama veya "bileşik çikolata" ürünleri gerçek kakao kütlesine sahip olabilir, ancak kakao yağı yerine yapay lezzet verici ajanlara ek olarak başka bitkisel yağları da vardır. ayrıca daha yüksek erime noktalarına sahiptir, bu nedenle kullanımı daha kolay olan (temperleme gerektirmediği), çok daha yüksek oda sıcaklıklarına dayanıklı ve önemli ölçüde daha ucuz ürünler elde edilir. Bununla birlikte, kakao yağı ve diğer yüksek kaliteli bileşenler olmadan, lezzet ve ağız hissi dramatik bir şekilde etkilenir. Bazı insanlar, doğru bir şekilde, bileşik şeker kaplamalara “sahte çikolata” diyor.

Bir çikolatacı olarak, bileşik ürünlerden uzak duruyorum ve sadece teknik bir ihtiyaç olduğunda (örneğin, sıcak bir yaz tam öğleden sonra maruz kalacak bir kek dekorasyonu için) kullanmanızı tavsiye ederim. Kaplama olarak kullanılması kabul edilebilir, ancak gerçek bir şey isteyen bir tarifte asla çikolata olarak kullanılmamalıdır.