cevap 1:

Aşağıdaki Wikipedia makalelerine hızlı bir bakış, üçü arasındaki temel farklılıkları ortaya koymalıdır.

FreeRTOS: FreeRTOS - Vikipedi

QNX, QNX - Vikipedi

VxWorks: VxWorks - Vikipedi

Her şey gömülü sistemler pazarına yönelik olsa da, farklı düzeylerde hizmetler sunarlar (farklı organizasyonel yaklaşımlar kullanarak). FreeRTOS, en basit ve aynı zamanda ücretsiz olan tek kişidir. Birinin diğerinin “gücü”, uygulamanıza, geliştirme gereksinimlerinize ve bütçenize bağlıdır. Bu soruya sadece siz gerçekten cevap verebilirsiniz.

VxWorks kesinlikle onu kullanan yüksek profilli projelerin uzun bir listesine sahiptir. FreeRTOS'un üreticilerinin de daha sofistike (ve pahalı) ürünler sunduğunu unutmayın.

Feragatname: Sadece FreeRTOS kullandım.


cevap 2:

FreeRTOS, sınırlı kapasiteye sahip gömülü sistemler için gerçek zamanlı bir işletim sistemidir, örneğin mikro motorlar (ARM cortex-M gibi) küçük özel görevler üzerinde çalışan, örneğin bir motoru kontrol etme, bir sensörü izleme vb.

QNX, grafik, ağ oluşturma, çeşitli dosya sistemi türleri için destek ve benzeri çok daha fazla özelliğe sahip tam bir işletim sistemidir. QNX'i çalıştırmak için bir mikroişlemciye ihtiyacınız olacak (ARM korteks-A gibi). Uygulamalarla ilgili olarak, QNX genellikle dokunmatik ekranın ve çok sayıda grafiğin olduğu modern otomobil bilgi-eğlence sistemlerinde / kümelerinde kullanılır, ayrıca birçok endüstriyel ve tıbbi insan makine arayüzü de kullanır.

VxWorks ile çalışmadım.