cevap 1:

MİKRO ŞEBEKE:

Bir mikro ızgara, açıkça belirlenmiş elektrik sınırları dahilinde üretim birimleri, depolama, dağıtım, tüketiciler / tüketicilerimizin bulunduğu tam bir minyatür modeldir. Bir mikro ızgara bağımsız bir sistem veya bir ortak bağlantı noktasına bağlı bir ızgara olabilir. Elektriğin mikro şebeke içinde yerel olarak tüketilmesi amaçlanmaktadır.

SANAL SANTRALLER:

[1] '' Mikro şebekelerle 'sıkça kullanılan bir terim olan' 'sanal enerji santrallerine göre, tek veya güvenli bir Web bağlantılı sistemde üretim veya talep tarafı veya depolama kaynaklarını uzaktan ve otomatik olarak göndermek ve optimize etmek için yazılım sistemlerine güvenir. Kısacası, VPP'ler, bir müşteri için elektrik arz ve talep hizmetlerini uyarlamak amacıyla mevcut şebeke ağlarına dokunarak bir "‘ Enerji İnterneti "ni temsil eder ve yazılım yenilikleri aracılığıyla hem uç kullanıcı hem de dağıtım yardımcı programı için değeri en üst düzeye çıkarır.

Avrupa'da, bir VPP tipik olarak arz yönlü kaynakları, çoğunlukla çeşitli RDEG havuzunu ve / veya toptan yenilenebilir enerji kaynaklarını bir araya getirmektedir. Almanya'da da 'rejeneratif kombine enerji santrali' olarak da kabul edilen böyle bir araştırma ve geliştirme projesine 2009 yılı için Alman İklim Koruma Ödülü verildi.4 Ancak VPP terimi, aşağıdaki gibi ülkelerdeki ticari tüketicilerin yeteneklerini de ifade edebilir. Danimarka, bazal fosil yakıt tesislerinden kısa süreliğine açık artırma ile toptan düzeyde kapasite satın alacak.

ABD'de bir VPP üretim kaynaklarını hiç içermeyebilir. Bunun yerine, bu VPP'ler, kamu hizmeti talep talebi yanıtını (DR) ve kritik tepe fiyatlandırma (CPP) programlarını, bir araya getirildiğinde, bir tesis tarafından çağrıldığında en yüksek kapasite, enerji veya şebeke güvenilirliği düzenleme hizmetleri sunan geleneksel bir elektrik santralinin özelliklerini taklit edebilen kaynaklar olarak kullanırlar. veya bağımsız sistem operatörü

MİKROGRİD ve VPP ARASINDAKİ FARK (kaynak [1]):

  1. Mikro ızgaralar şebekeye bağlı veya şebekeden uzak uzak sistemler olabilir (VPP'ler her zaman şebekeye bağlıdır). Mikropridler, invertörler ve akıllı anahtarlar gibi donanım yeniliklerine bağlıdır (oysa VPP'ler akıllı sayaçlara ve IT'ye büyük ölçüde bağımlıdır). Mikrogridler tipik olarak sadece perakende dağıtım seviyesinde DER'e dokunurken (VPP'ler toptan satış pazarları için bir köprü oluşturabilirler). daha sık olmamak üzere, mevcut düzenleyici yapılar ve tarifeler altında uygulanacaktır).

BU 2 KARIŞIMI (bazı yönlerden):

Profesör Damien Ernst'in (Université de Liège) slaytlarında sanal bir mikro ızgara kavramı tasvir edilmiştir. Aşağıdaki görüntü, gelecekteki kamu hizmetleri için çok sayıda yaklaşan ve ilginç model ve kavramlara sahip slaytlarından [2] alınmıştır (blogu [3]).

[1]: Asmus, Peter. "Mikrogridler, sanal santraller ve dağıtılmış enerji geleceğimiz." Elektrik Dergisi 23.10 (2010): 72-82.

[2]: Kendinden Sürüşlü Piller, Sanal Mikro Izgaralar ve Diğer Uber Benzeri Gelecek Enerji Modelleri - Microgrid Ortamı

[3]: http: //blogs.ulg.ac.be/damien-er ...


cevap 2:

Mikro şebekeler, birincil şebekeye bağlı küçük alan (ve genellikle küçük ölçekli) güç üretme kabiliyetleridir, ancak bir grubun, tek bir evden küçük topluluklara, koşulların uygun olduğu durumlarda kısa süreler için hizmet verebilmektedir. Örnek: bir alt bölüm, küçük bir güneş çiftliği kurar ve sakinlerin fiyatlar yüksek olduğunda veya bir kesinti olduğunda kullanmasına izin verir.

VPP, toptan jeneratörlere bağımlılığı azaltabilen herhangi bir güç kaynağıdır (bir mikrogrid dahil). Çeşitli talep yanıt (yük atma) yeteneklerini içeren daha geniş bir kategoridir. Ayrıca, planlanabilir ve güvenilir bir kapasiteye sahipse, bir piyasaya kaynak olarak 'teklif verebilir'.


cevap 3:

Bir Microgrid, daha büyük elektrik şebekesi ile birlikte toplu olarak çalışan veya bağımsız bir adada çalışan bir yük, depolama ve kaynak koleksiyonudur.

Sanal enerji santrali, uzaktan açılabilen veya kapatılabilen münferit kaynakların veya yüklerin (mikro ızgaralar dahil) gevşek bir birleşimidir.


cevap 4:

A2A - bildiğim kadarıyla bunlar çok farklı şeyler:

Mikro ızgara = küçük bir ızgara - yani. 1+ jeneratör ve 1+ tüketici ve aralarındaki bağlantılar.

Sanal güç istasyonu = (terimi kullandığım / gördüğüm kadarıyla), istenirse taleplerini düşürmeyi kabul eden, ihtiyaç duyması halinde şebekeyi etkili bir şekilde dengelemeye yardımcı olan, tıpkı ekstra üretim kapasitesi getirmek gibi bir tüketici koleksiyonu. Yani biz 100 MW talep ve 90 MW kaynağı. Bir 'gerçek güç' istasyonundan başka bir 10MW açalım mı yoksa 'sanal' bir istasyondan aynı etkiyi mi elde edelim - yani. talepte 10 MW'lık bir düşüş ...

Hava taşımacılığına benzetmek için - microgrid bir biniş kapısı, bir uçak ve yolcularıdır; sanal bir güç istasyonu bekleme üzerinde uçan insanlar, başka bir uçak almak yerine, istediğiniz zaman taleplerini düşürebilirsiniz!