cevap 1:

Kanola, düşük aside sahip kısa bir Kanada yağı formudur. İnsan tüketimine uygun hale getirmek için erüsik asit seviyelerini azaltmak için seçici olarak yetiştirilen kolza tohumu çeşidinden yapılır. Öte yandan, bitkisel yağlar farklı türlerdeki yağların karışımları olabilir, ancak bitkisel yağların çoğu soya fasulyesi yağıdır. Piyasada bulunan bazı bitkisel yağlar, diğer bazı bitkisel yağlarla karıştırılmış kanola yağı olabilen iki veya daha fazla tipte yağ içerir. Yakından bakarsanız, soya fasulyesi bir sebze değil, baklagildir, ancak soya yağı içeren tüm yemeklik yağlara bitkisel yağlar denir. Yemek pişirmek için en sağlıklı yağı seçmek söz konusu olduğunda, yağın duman noktasına bir göz atmak iyidir. Sızma zeytinyağı sağlıklı bir yağdır, ancak yüksek ısıda iyi sonuç vermez, bu nedenle yemeklik yağ olarak tercih edilmez. Kanola yağı üreticileri birçok sağlık yararı iddia etseler de, hala genetik olarak değiştirilmiştir, bu da pek çok kişi tarafından beğenilmemektedir. Kanola yağı, sonuçta kanola bitkisinden gelen bir bitkisel yağdır. Bitkisel yağlar soya fasulyesi yağları olarak etiketlenir ve mısır, zeytin ve ayçiçek yağı içerir.

Farklılıklar göz önüne alındığında, kanola yağları bitkisel yağlardan daha az doymuş yağ içerir, bu da doktorların günlük diyetlerimizde daha az doymuş yağ tüketmesini önerdiğinden. Ayrıca, kanola yağı, vücutlarımız için esansiyel yağ asitleri olan bitkisel yağlardan daha fazla omega 3 ve Omega 6 asit içerir. Kanola yağındaki tekli doymamış yağlar bile bitkisel yağlardan daha yüksektir. Bu tekli doymamış yağların insanlarda kolesterol seviyelerini düşürmede önemli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle doktor tavsiye ederse veya kendiniz kanola yağına geçmek isterseniz, bileşenlerden biri olarak kanola yağı olan bir bitkisel yağ satın almaktan ziyade özellikle kanola yağı bildiren bir kutu seçmek daha iyidir. Bitkisel yağ, kanola yağı içeren bile farklı bitki bazlı yağların herhangi bir karışımı olabilir.

• Kanola yağı Kanada Yağı, Düşük Asittir. Kanola bitkisinden gelir.

• Her ikisi de yemeklik yağ olarak kullanılır ve sağlık için iyidir, ancak kanola, omega 3 ve Omega 6 esansiyel yağları nedeniyle diğer bitkisel yağlardan biraz daha iyi kabul edilir.

• Kanola ayrıca, kolesterol seviyelerini düşürmek için iyi olduğu düşünülen daha yüksek miktarda tekli doymamış yağ içerir.


cevap 2:

Kanola yağı, kolza tohumu, hardal / lahana ailesinin bir üyesi olan sarı bir bitki olan bir tür bitkisel yağdır. Mısır ve yer fıstığı gibi çeşitli bitkilerden yapılabilen kanola yağı ve bitkisel yağ, yemeklerin dokusunu değiştirmeden tariflerde birbirinin yerine kullanılabilir. En büyük fark sağlık yararındadır. Kanola yağı doymuş yağda daha düşük olduğundan ve omega besinleri içerdiğinden, kalbiniz için daha iyi olduğu düşünülür. Her iki türde de bir çorba kaşığı içinde yaklaşık 120 kalori bulunduğundan, yağın az miktarda kullanmanız gereken bir şey olduğunu unutmayın.